Specjalność dodatkowa – realizowana jako druga specjalność inżynierska, może w niej uczestniczyć każdy student, który jako specjalność podstawową wybrał jedną ze specjalności inżynierskich na kierunku mechatronika.
Na studiach w specjalności Budowa i eksploatacja pojazdów trakcyjnych student uzyska wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktycznej obsługi sprzętu mechanicznego, informatycznego, elektrycznego, elektronicznego na etapie jego eksploatacji oraz przygotowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem wyposażenia pojazdów szynowych oraz urządzeń zabezpieczenia ruchu.
Studia na kierunku mechatronika w specjalności Budowa i eksploatacja pojazdów trakcyjnych trwają 7 semestrów i są realizowane w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Sylwetka absolwenta
Absolwent tej specjalności będzie cechował się wszechstronną wiedzą oraz umiejętnością jej wykorzystania w praktyce. Zdobytą podczas studiów wiedzę będzie umiał wykorzystać do formułowania i rozwiązywania różnych problemów technicznych. Wiedza interdyscyplinarna z zakresu mechatroniki połączona z wiedzą o gospodarce wolnorynkowej, pozwoli w praktyce zawodowej na świadome wykorzystywanie możliwości nowoczesnych technologii we wspieraniu procesów technologicznych i organizacyjnych przedsiębiorstw. Absolwent posiądzie również praktyczne umiejętności biegłego posługiwania się sprzętem informatycznym, sprzętem kontrolno-pomiarowym, urządzeniami sterującymi procesami dla odpowiednich elektrycznych i elektronicznych układów wykonawczych, oprogramowaniem wspierającym produkcję na wszystkich jej etapach.
W szczególności umiejętności absolwenta będą obejmowały:
Przykładowe przedmioty
Projekt własny
Pracownia dyplomowa
Seminarium dyplomowe
Adaptacyjne metody projektowania inżynierskiego
Wykład monograficzny
Nowoczesny tabor pojazdów trakcyjnych
Pojazdy szybowe
Trakcja elektryczna
Technologie sieci światłowodowych