InstytutInformatyki
i Mechatroniki

Bydgoski Festiwal Nauki

Warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Instytut Informatyki i Mechatroniki

Hasło Odnawialne Źródła Energii u większości społeczeństwa wywołuje skojarzenie z turbiną wiatrową albo ogniwem słonecznym(fotowoltaicznym). Skojarzenie to jest jak najbardziej poprawne, ale zdecydowanie nie wyczerpuje tematu. Z odnawialnymi źródłami energii są związane liczne mity. Czy pogoń za coraz większą sprawnością ma sens? Dlaczego wszyscy nie jeździmy samochodami elektrycznymi? Spisek producentów ropy, czy problemy techniczne? Czy energia elektryczna ze źródeł odnawialnych jest droga, czy tania? Czy możliwe jest odzyskanie energii z żarówki? Obecnie coraz większą popularność zdobywają rozwiązania związane z tzw. Internetem Rzeczy(IOT). Bezprzewodowe czujniki temperatury,czujki alarmowe, inteligentne zegarki, pulsomierze i wiele innych. Mają różne funkcjonalności, ale to co je łączy to konieczność zasilania w energię elektryczną. Oczywiście wiele z nich zasilanych jest z nowoczesnych akumulatorów i baterii litowo-polimerowych. Takie rozwiązanie zwiększa jednak masę całego urządznia, wprowadzna ograniczenia techniczne, a w przypadku baterii zapewnia jedynie ograniczony czas działania połączony z koniecznością okresowej wymiany. Dlatego naukowcy i inżynierowie starają się opracować systemy pozwalające pozyskiwać energię elektryczną z naszego otoczenia. Mikrodrgania, gradient temperatury, otaczające nas promieniowanie elektromagnatyczne, sztuczne źródła światła są źródłami energii, które możemy wykorzystać do celów zasilania niewielkich, przenośnych urządzeń. Jeżeli chcesz się poznać odpowiedzi na wspomniane putania, dowiedziećjak działają systemy bezprzewodowego zasilania i ładowania, ile jest energii w wyładowanej baterii i czy da się ją jeszcze wykorzystać to zapraszamy na warsztaty do Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Przez wiele lat marka Lego była synonimem klocków przeznaczonych do zabawy. Kiedy mówimy klocki, często pierwszym skojarzeniem jest właśnie Lego. Ale czy Lego to tylko klocki przeznaczone do zabawy? Może to coś wiecej... Z biegem czasu zestawy Lego stały się coraz bardziej rozbudowane i oferowały coraz większe możliwości w zakresie budowy własnych konstrukcji. Stopniowo jednynm ograniczeniem stawała się wyobraźnia konstruktora. To wszystko spowodowało, że klockami Lego zainteresowali się inzynierowie i naukowcy. Nagle okazało się, że jest to fantastyczne narzędzie, które można wykorzystać do modelowania w świecie nauki oraz budowy prototypów przez inżynierów. Jeżeli chcesz poznać możliwości oraz sposób wykorzystania najbardziej obecnie zaawansowanych zestawów Lego, a potem spróbować własnych sił do rozwiązania zadania inżynierskiego to zapraszamy na warsztaty w Instytucie Informatyki i Mechatroniki.

Czy łatwo jest zbudować robota? W opinii większości ludzi jest to zadanie bardzo trudne, przekraczające możliwości przeciętnego człowieka. W rzeczywistości odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Specjalistyczne konstrukcje faktycznie wymagają rozbudowanej wiedzy z zakresu automatyki, mechaniki i inzynierii oprogramowania. Z drugiej strony okazuje się jednak, że istnieją zestawy części oraz narzędzia do programowania, które pozwalają na budowanie własnych robotów bez konieczności zgłębienia zaawasowanych zagadnień w obszarach ogólnie nazywanych naukami technicznymi. Jeżeli chcesz zobaczyć jakie to są narzędzia i jak przy ich pomocy zbudować własnego robota to zapraszamy na warsztaty prowadzone przez pracowników Instytutu Informatyki i Mechatroniki WSG w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Większość osób ogranicza korzystanie z telefonu do podstawowych usług typu połączenia głosowe, przesyłanie wiadomości typu SMS lub MMS, sprawdzanie poczty elektronicznej czy korzystanie z komunikatorów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że pod postacią telefonu komórkowego lub tabletu dysponują w pełni funkcjonalnym komputerem z systemem operacyjnym z możliwością tworzenia i testowania oprogramowania. W trakcie warszatów uczestnicy zapoznają się z zasadami tworzenia aplikacji przeznaczonych dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Osoby biorące udział w warsztatach zbudują własną aplikację wykorzystującą wbudowane w urządzeniu mobilnym sensory typu akcelerometr, czujnik oświetlenia czy moduł gps do sterowania małą platformą mobilną.

Otaczający nas świat intryguje i zachwyca różnorodnością zachodzących zjawisk. Fizycy starają się opisać te zjawiska i wyjaśnić ich istotę w oparciu o aktualną wiedzę. Nie jest możliwe wyjaśnienie zjawisk bez zrozumienia podstawowych zasad rządzących światem. Celem zajęć jest umożliwienie młodzieży samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów, dzięki którym zrozumienie zasad fizycznych stanie się znacznie łatwiejsze. Doświadczenia z fizyką niskich temperatur pozwalają zobaczyć na własne oczy jak potrafią się różnić właściwości fizykochemiczne ciał stałych w zależności od tylko jednego czynnika jakim jest temperatura. Doświadczenia z mikrogeneratorami energii elektrycznej pozwolą na zrozumienie zasad działania różnego rodzaju odnawialnych źródeł energii. Doświadczenia z mikroskopem optycznym pomagają nam zaobserwować i badać rzeczy bardzo małe, niedostrzegalne gołym okiem. Te i wiele innych zagadnień zostanie poruszonych w trakcie zajęć prowadzonych przez pracowników Instytutu Informatyki i Mechatroniki WSG.

Zdalnie sterowane roboty, pojady, a nawet zabawki stały się normalnym elementem otoczenia współczesnego człowieka. Nikogo już nie zaskakuje widok dziecka bawiącego się sterowanym radiowo modelem samochodu, pasjonata oblatującego nową konstrukcję drona, czy sapera sterującego robotem do rozbrajania ładunków wybuchowych. Sterowanie takimi urządzeniami zwykle odbywa się poprzez zestaw manipulatorów z łączem radiowym. Obecnie wysyłki zespółów naukowych zajmujących się projektowaniem interfejsów skupiają się na systemach, które umożliwiają sterowanie robotami i pojazdami bez używania rąk. Proponowane rowiązania bazują na technikach eyetrackingu, obserwowania gestów i mimiki twarzy oraz wykorzystania fal EEG. Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć co te pojęcia znaczą i jak takie techniki wykorzystać do sterowania różnymi platformami mobilnymi to zapraszamy na warsztaty prowadzone przez pracowników Instytutu Informatyki i Mechatroniki WSG.

Ostatnie lata są okresem gwałtownego i szybkiego rozwoju małych, bezpilotowych maszyn latających zwanych potocznie dronami. Do niedawna jedynymi odbiorcami tego typu urządzeń były siły zbrojne wysokorozwiniętych państw. Wysokie tempo rozwoju mocy obliczniowej mikroprocesorów, sprawności i mocy mikronapędów w połączeniu ze spadkiem cen tych podzespołów spowodowało wzrost zainteresowania tymi rozwiązaniami technicznymi ze strony rynku cywilnego. Obecnie drony są wykorzystywane do patrolowania sieci energetycznych, w poszukiwaniu uszkodzeń, telewizja wykorzystuje je do rejestrowania imprez sportowych "z lotu ptaka", firmy spedycyjne testują możliwość dostawy niewielkich paczek bezpośrednio do klienta, a firmy ochroniarskie patrolują nimi chronione obiekty. W trakcie pokazu zostaną omówione w przystępny sposób zasady fizyczne rządzące lotem i sterowaniem małej platformy latającej. Na przykładzie jednej z licznych platform skonstruowanych i eksploatowanych w Instytucie Informatyki i Mechatroniki Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zostanie zaprezentowana budowa małego drona. Całość będzie ilustrowana licznymi filmami i zdjęciami. W trakcie zajęć prowadzący wcieli się także w rolę pilota UAV i przedstawi sposób kierowania zdalnie sterowanym dronem.

W obecnych czasach coraz częściej postrzega się małe bezzałogowe platformy latające, zwane potocznie dronami, nie jako zabawki czy interesujące hobby, ale jako użyteczne narzędzie pracy. Rosnąca popularność dronów, a co za tym idzie zwiększona ich obecność w przestrzeni powietrznej wymusi powstanie nowego zawodu na rynku pracy jakim będzie operator drona. Jeżeli chcesz poznać tajniki sterowania i sprawdzić się jako operator małego pojazdu latającego to impreza pod nazwą Szkoła pilotażu drona przygotowana przez pracowników Instytutu Informatyki i Mechatroniki WSG będzie dla Ciebie bardzo interesująca. W trakcie zajęć prowadzący omówi zasady sterowania zdalnie sterowanym pojazdem powietrznym, opowie o ograniczeniach stosowania oraz możliwym wykorzystaniem w pracy, nauce i zabawie, a także o procedurach bezpieństwa jakie należy zachować w trakcie użytkowania. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość własnoręcznego sprawdzenia czy łatwo jest takim dronem sterować.

Pojęcie druk trójwymiarowy, potocznie zwany drukiem 3D, znane jest praktycznie każdemu. Ta technologia uznawana jest za przełomowy moment w relacjach pomiędzy producentem a klientem. Po raz pierwszy w historii kupujący może określić swoje wymagania wzlędem wyglądu produktu, który do niedawna był nazywany produktem masowym, a sprzedający lub producent będzie w stanie takie wymagania spełnić. Wszystkie dotychczasowe działania wskazują, że w ciągu jednej lub dwóch dekad będziemy jeździć samochodami, które będą miały spersonalizowany wygląd, będziemy samodzielnie projektować meble, domy czy urządzenia powszechnego użytku. Po wykonaniu projektu udamy się do specjalnego punktu, który będzie wyposażony w szereg urządzeń drukujących 3D i za odpowiednią opłatą wydrukujemy swój projekt. Celem warszatów jest pokazanie uczestnikom metod samodzielnego projektowania oraz wytwarzania przedmiotów przy użyciu drukarki 3D. Uczestnicy zajęć pod nadzorem prowadzącego zaprojektują pewne elementy robota mobilnego, które zostaną następnie wydrukowane na drukarce 3D. Prowadzący zajęcia wytłumaczy działanie drukarki, pokaże jak wyglądają materiały, z których powstają wydruki oraz omówi zasady jakimi należy się kierować przy wykonaniu własnego projektu. Jeżeli interesują Cię takie zagadnienia to zapraszamy do udziału w warsztatach w Laboratorium Szybkiego Prototypowania w Instytucie Informatyki i Mechatroniki WSG.