Instytut Informatyki i Mechatroniki (dawniej Instytut Informatyki Stosowanej) istnieje od 1.10.2004.
Pierwszy dyrektorem był prof. dr inż. Antonii Zabłudowski.
Obecnie p.o. dyrektorem jest doc. Marzena Noińska-Macińska
Opis jednostki
Instytut Informatyki i Mechatroniki Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy prowadzi od roku 2008 kształcenie na dwóch kierunkach: „Informatyka” oraz „Mechatronika”. Pierwszym utworzonym 2004 roku w IIiM kierunkiem studiów był kierunek „Informatyka i Ekonometria”.
Instytut Informatyki i Mechatroniki dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą naukowo- dydaktyczną. Wyróżnikiem Instytutu w obszarze kadry prowadzącej zajęcia ze studentami na prowadzonych kierunkach jest bardzo duży odsetek osób, które poza działalnością dydaktyczną i naukową, posiadają własne firmy działające od lat na rynku IT oraz współpracują ściśle z przemysłem i przedstawicielami wielu dziedzin gospodarki w zakresie szeroko rozumianej informatyzacji firm, urzędów i organizacji.
Proces kształcenia na kierunkach prowadzonych przez Instytut Informatyki i Mechatroniki odbywa się w nowoczesnych laboratoriach wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt, do którego dostęp studenci mają również poza godzinami zajęć dydaktycznych. Instytut dysponuje m.in. Laboratorium VR i AR, Laboratorium nowoczesnych systemów HMI, Laboratorium CNC oraz Laboratorium prototypowania wyposażonym w drukarki i skanery 3D.
Duży nacisk podczas procesu studiowania położony jest na aspekt praktyczny, dlatego też Instytut Informatyki i Mechatroniki WSG, jako jednostka prowadząca kształcenie w zakresie specjalności informatycznych współpracuje przy tworzeniu koncepcji kształcenia z wiodącymi firmami branży IT. Jako przykład niech posłuży tu choćby obszar utworzony w 2018 roku „Grafika i projektowanie 3D” lub popularny wśród studentów w regionie obszar „Programowanie i technologie WWW”. Studenci mają możliwość poszerzenia wiedzy i umiejętności na kursach specjalistycznych, w tym między innymi z technologii: Cisco, Microsoft, Android.
Wyjątkową ofertą w Regionie jest możliwość kształcenia na kierunku Mechatronika, gdzie przygotowane zostały między innymi taki obszar jak: „Mechatronika Lotnicza”, „Programowanie obrabiarek CNC”, „Przemysłowy Internet Rzeczy”. Nasi studenci mają możliwość uzyskania tytułu inżyniera w zakresie obszaru „Computer engineering and mechatronics” prowadzonym w języku angielskim.
Ponadto studenci mogę równolegle studiować na studiach podyplomowych pozwalających zdobyć bardzo specjalistyczną wiedzę w zakresie Programowania aplikacji sieciowych oraz Zarządzania Zaawansowanymi Sieciami Komputerowymi.
Obecnie tworzymy również możliwości poszerzania wiedzy i kompetencji dla naszych studentów poprzez uzupełnienie wykształcenia za granic.
Wyróżnikiem WSG wśród uczelni niepublicznych jest duża liczba obszarów technicznych w ofercie edukacyjnej. Prowadzenie kształcenia w dziedzinach politechnicznych wymaga dużego wysiłku ze strony Uczelni, WSG nie boi się podejmowania trudnych wyzwań, cały czas poszerzany jest wachlarz oferty kształcenia w zakresie nowoczesnej techniki. Obecnie planowana jest dalsza rozbudowa pracowni i zaplecza laboratoryjnego w IIiM, co pozwoli no tworzenie nowych specjalności kształcenia.