InstytutInformatyki
i Mechatroniki

Grafika komputerowa i poligrafia cyfrowa (tytuł inżyniera - 3,5 roku)

Grafika komputerowa oraz technologia poligraficzna to bardzo ważna część przemysłu reklamowego oraz wydawniczego. Obecne możliwości oprogramowania graficznego, oraz stopień informatyzacji współczesnej poligrafii powoduje, że na runku potrzeba wykwalifikowanych informatyków wyspecjalizowanych zarówno w zakresie współczesnych multimediów jak i oprogramowania oraz sprzęty wykorzystywanego w wydawnictwach i drukarniach.  Celem kształcenia na specjalności Grafika komputerowa  i poligrafia cyfrowa" jest przygotowanie specjalistów w zakresie stosowania informatyki w zarządzaniu w przemyśle poligraficznym i usług multimedialnych.

Kadra

Najważniejszą cechą kadry dydaktycznej z punktu widzenia studenta jest to że ponad połowa, również z tytułami naukowymi, to praktycy pracujący nie tylko na Uczelni ale również współpracujący z branża IT. Ponadto wśród kadry naukowo-dydaktycznej prowadzącej zajęcia na kierunku Informatyka kilkanaście osób legitymuje się znaczącym dorobkiem naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym, posiada duże uznanie w kraju i za granicą. Są to autorzy wielu publikacji zarówno krajowych jak i zagranicznych, członkowie towarzystw naukowych, uznani eksperci, konsultanci i doradcy w dziedzinach systemów informatycznych. Wyróżnikiem polityki kadrowej WSG, na tle innych Uczelni jest to że Uczelnia zatrudnia praktyków do prowadzenia ściśle specjalistycznych przedmiotów. Dyrekcja Instytutu Informatyki i Mechatroniki kieruje się zasadą że to prowadzący dobierany jest, pod względem kompetencji do prowadzenia danego przedmiotu, a nie tworzone są przedmioty tylko po to aby zapewnić kadrze wymagane godziny dydaktyczne. Z tego wynika kolejny wyróżnik, polegający na tym, że na kierunku informatyka uczymy informatyki  a nie zagadnień pokrewnych.


Program specjalności

Edukacja informatyczna w tej specjalności kładzie nacisk na zagadnienia związane z tworzeniem systemów usług internetowych oraz ze specjalistycznymi technikami publikowania informacji multimedialnych, daje możliwość poznania specyficznych systemów informatycznych stosowanych w nowoczesnej poligrafii. Bogata oferta przedmiotów specjalistycznych zapewni absolwentom gruntowną i praktyczną edukację w dziedzinie grafiki komputerowej ze szczególnym naciskiem na zagadnienia związane z technikami cyfrowymi. Absolwenci nabędą umiejętności w zakresie technik zarządzania kolorem, cyfrowego składu tekstu, obsługi i efektywnego wykorzystania skanerów, aparatów cyfrowych, obróbki grafiki 2D i 3D, oraz sekwencji video.

WSG dysponuje bardzo dobrym zapleczem laboratoryjnym wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie i sprzęt z dostępem do elektronicznych baz wiedzy z zakresu Informatyki oraz  platformą e-learningową. Dzięki temu dla studenta, który prowadzi bardzo aktywne życie zawodowe możliwe jest ustalenie indywidualnej ścieżki kształcenia tak aby był w stanie zrealizować sprawnie i wygodnie cały proces dydaktyczny.

•    umiędzynarodowienie studiów
Studenci kierunków prowadzonych przez WSG, mogą wyjeżdżać na staże zagraniczne w ramach różnych programów między innymi najpopularniejszego ERASMUS-a. Stopniowo, dla studentów którzy wykażą taką chęć organizowane są zajęcia w języku angielskim. Ponadto organizowane są zagraniczne wyjazdy studialne. Istotnym aspektem umiędzynarodowienia środowiska studenckiego jest fakt rosnącej liczby studentów z zagranicy, podejmujących studia na kierunkach technicznych prowadzonych przez WSG.

Wprowadzenie do poligrafii, Technologie poligraficzne, Kolor w poligrafii i multimediach, Nowe trendy w usługach poligraficznych, Estetyka i podstawy plastyki, Wybrane zagadnienia z fotografiki, Poligrafia i multimedia w reklamie, Technologie multimedialne, Technologie internetowa, Desktop Publishing, Grafika komputerowa rastrowa, Grafika komputerowa wektorowa, języki skryptowe, Cyfrowa obróbka fotografii, Komputerowe wspomaganie projektowania, Bezpieczeństwo systemów informatycznych, Wykład monograficzny, Pracownia  dyplomowa, Seminarium dyplomowe

Sylwetka absolwenta

Studia na tej specjalności mają charakter interdyscyplinarny, gdyż studenci uzyskują wiedzę nie tylko z zakresu informatyki, ale również z dziedzin ekonomicznych i humanistycznych takich jak estetyka i sztuka. Jednocześnie absolwent uzyskuje ogólne wykształcenie humanistyczne, co pozwala na profesjonalne podejście do realizacji zadań na rynku usług multimedialnych oraz w przemyśle poligraficznym.
Student uzyska wiedzę w zakresie: nowoczesnych narzędzi informatycznych stosowanych w poligrafii, metod i narzędzi przetwarzania grafiki i dźwięku, multimedialnych baz danych, fotografii cyfrowej, druku cyfrowego, systemów zarządzania treścią. Student będzie miał również możliwość poznania: metodologii projektowania zarządzalnych serwisów www, nowoczesnych środowisk do tworzenia grafiki, specyfiki technologii Apple Macintosh stosowanej w poligrafii.

Absolwent będzie przygotowany zarówno do ubiegania się o stanowiska pracy w przemyśle poligraficznym i multimedialnym, oraz do podjęcia i prowadzenia skutecznej działalności gospodarczej w zakresie usług w zakresie tzw. małej poligrafii.

Rynek pracy

Obecnie bardzo szybko rozwijają się różnego rodzaju firmy zajmujące się obróbką i publikacją grafiki, filmu i dźwięku zarówno w postaci tradycyjnej jak i cyfrowej. Poziom informatyzacji takich firm jest dziś niemal stuprocentowy, wobec tego potrzeba wykwalifikowanej kadry informatycznej, które będzie w stanie zapewnić ciągłość działalności, płynność i ekonomiczność funkcjonowania takich firm.

Firmy zajmujące się składem tekstu, tak zwana mała poligrafia, drukarnie, firmy zajmujące się tworzeniem grafiki, serwisów www, agencje reklamowe

grafik komputerowy, webmaster, specjalista ds. DTP

Aplikacyjność studiów

W ramach toku studiów, student realizować będzie zespołowe przedsięwzięcie informatyczne oraz pracę dyplomową. Są to dwa przedsięwzięcia praktyczne, realizowane według metodologii projektowej często są to realne zadania informatyczne realizowane na potrzeby partnerów WSG. Dzięki temu student ma szansę na poznanie specyfiki przedsięwzięć realizowanych w ramach branży informatycznej.

Partnerzy
CISCO,  ASUS,  Atos Origin, Slican, Vivid Games, PESA SA, PZMOT, Grupa PRECYZJA

Drożność studiów

Specjalną ofertą Wyższej Szkoły Gospodarki jest możliwość studiowania dwóch kierunków równolegle. Jeśli student zdecyduje się na studiowanie dwóch kierunków równolegle sposób organizacji zajęć jest dostosowany tak aby studiowanie na dwóch kierunkach było możliwe czasowo i organizacyjnie również dla studenta pracującego.
Co ważne jeśli student np. wybierze kierunki Informatyka i Mechatronika już w pierwszym roku nauki faktycznie realizuje dwa kierunki studiów, ponieważ pierwszy rok kształcenia dla tych kierunków jest wspólny. W kolejnych latach toku studiów realizowane są już osobne przedmioty zarówno dla kierunku podstawowego jak i dla kierunku wybranego jako drugi.

Oczywiście będąc studentem Informatyki lub Mechatroniki możliwe jest również studiowanie równolegle na innych kierunkach np. Ekonomia, Informatyka i Ekonometria. W takim wypadku różnice programowe są nieco większe i co za tym idzie obciążenia dydaktyczne również, co wynika z rozbieżności pomiędzy kierunkami, jednak w zamian absolwent jest wszechstronnej wykształcony.  

Dla studentów podejmujących kształcenia na drugim kierunku przewidziane są atrakcyjne programy stypendialne.

specjalności dodatkowe
Zarządzanie systemami bezpieczeństwa (drugi dyplom – licencjat).
Dla studentów kierunku Informatyka studiujących jedną ze specjalności inżynierskich przewidziano możliwość, równolegle z tytułem inżyniera, uzyskania tytułu licencjata na specjalności Zarządzanie systemami bezpieczeństwa. Absolwent w takim wypadku uzyskuje dwa dyplomy oraz dwa tytuły zawodowe: tytuł inżyniera i tytuł licencjata.

Charakterystyka specjalności Zarządzanie systemami bezpieczeństwa
w dobie podpisu elektronicznego, e-urzędów, aukcji i przetargów elektronicznych w Informatyce wykształciła się nowa gałąź tej dziedziny, jaką jest zarządzanie bezpieczeństwem informacji. Pojawia się więc pilna potrzeba kształcenia w tym zakresie inżynierów informatyków. Adresatami tej specjalności są osoby chcące związać swoją przyszłość zawodową z bezpieczeństwem informatycznym firm. Student uzyska wiedzę i umiejętności niezbędne do opracowania i wdrożenia procedur związanych z bezpieczeństwem systemu, tworzenia i wdrożenia polityki bezpieczeństwa, zarządzania systemami lokalnymi i sieciowymi opartymi na systemach operacyjnych Windows i Linux. Ważnym elementem kształcenia będą również zagadnienia związane z kryptografią i kryptoanalizą.  Nie zabraknie takich zagadnień jak projektowanie i testowanie algorytmów szyfrujących czy protokołów kryptograficznych.

Absolwent kierunku Informatyka jest w pełni przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia na dowolnej Uczelni posiadającej uprawnienia magisterskie. W ramach kierunków studiów drugiego stopnia prowadzonych przez WSG na kierunkach Ekonomia i Turystyka przygotowano ofertę specjalności informatycznych dedykowanych dla absolwenta kierunku Informatyka. Ponad Uczelnia podjęła już działania o uzyskanie uprawnień do prowadzenia studiów drugiego stopnia na innych kierunkach, między innymi na kierunku Mechatronika.

W ofercie WSG znajduję się szereg kierunków studiów podyplomowych, pełna oferta dostępna jest pod adresem www.podyplomowe.byd.pl. Dla absolwenta kierunków technicznych jako szczególnie interesujące można wyróżnić:

Informatyka i Technologia Informacyjna
Komputerowe Systemy Kontrolno – Pomiarowe
Komputerowe Wspomaganie Projektowania Inżynierskiego
Wzornictwo - Projektowanie Artystyczne i Użytkowe
Zarządzanie Bezpieczeństwem Informatycznym
Zintegrowane Systemy Zarządzania w Nowoczesnym Przedsiębiorstwie
Business English
Coaching
E-Commerce

Co ważne podjęcie studiów podyplomowych możliwe jest już na w trakcie trwania ostatniego roku nauki.

W ramach oferty Centrum Szkoleń i Certyfikacji WSG (www.certyfikaty.wsg.byd.pl) dostępnych jest dla studentów i absolwentów kierunków technicznych szereg szkoleń zarówno zwiększających kompetencje techniczne jak i tak zwane miękkie które są niemniej ważne na dzisiejszym rynku pracy jak konkretne umiejętności inżynierskie.

Nowością dostępną w roku akademickim 2011/2012 będzie możliwość odbycia kursu CISCO CCNP, oczywiście istnieje również możliwość realizacji szkolenia CCNA.

Studenci i absolwenci

Studenci zarówno studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mają możliwość uczestnictwa w pracach kół naukowych tematycznie związanych z naukami technicznymi. Nowością w najbliższym roku akademickim będzie możliwość rozwijania swoich kompetencji technicznych zarówno w dziedzinie programowania, elektroniki i mechaniki w nowotworzonej modelarni WSG.

W roku 2012 mury WSG opuszczą pierwsi absolwenci kierunku Informatyka oraz kierunku    Mechatronika. Obecnie studenci ci realizują swoje prace dyplomowe, które dotyczą miedzy innymi budowy uniwersalnej platformy mobilnej, systemów multimedialnych, baz     danych, programowania, systemów CAD-owskich jak i programowania urządzeń mobilnych działających zarówno pod kontrolą systemu Android jak i Windows CE i Windows Mobile.